Haier 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT) vs Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Haier 75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT)
vs
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
58.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
75 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (75P7GT)
58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Model Name
75P7GT
LE58K6600HQGA
Display Size
75 inch
58 inch
Screen Type
Color
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
Series
K-series
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
350 nits
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
20 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
Speaker Type
Stereo Speakers
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)