Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
vs
Hitachi 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RMNG322HCEA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
Hitachi
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RMNG322HCEA)
Model Name
AC AR50F19D15H
MERAI 3100S RMNG322HCEA
Type
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
Gold
Cooling Capacity
5000 W
Compressor
Variable Speed
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 24dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz