Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
Hitachi 1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RMNG322HCEA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1.8 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
Hitachi
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
1.8 Ton 3 Star Inverter Split AC (MERAI 3100S RMNG322HCEA)
Model Name
AR50F24D1XH
MERAI 3100S RMNG322HCEA
Type
Capacity
2 Ton
1.8 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
Gold
Cooling Capacity
6300 W
Compressor
Variable Speed
Refrigerant
R-32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz