Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H) vs Hitachi 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD)
Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
vs
Hitachi 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
5 Star
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm
Power Consumption
1440.0 W
Samsung
Hitachi
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD)
Model Name
AC AR50F19D15H
RIDAA 3200F RMD322EAD
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
5 Star
Cooling Capacity
5000 W
5100.0 W
Remote Control
Refrigerant
R-410A
dimensions
Indoor W x H x D
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
11.2 kg
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
34.0 kg
Outdoor W x H x D
750.0 mm x 548.0 mm x 288.0 mm
Other Dimensions
Outdoor Gross Weight: 36 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 24dB
Panel Display
ISEER
4.6 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1440.0 W