Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CMI324HBEA)
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
2 Ton
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
997 mm x 294 mm x 253 mm
Power Consumption
2350 W
Samsung
Hitachi
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CMI324HBEA)
Model Name
AR50F24D1XH
CMI324HBEA
Cooling Capacity
6300 W
7000 W
Compressor
Variable Speed
Twin Rotary
Refrigerant
R-32
R410A
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
997 mm x 294 mm x 253 mm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
13 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
792 mm x 600 mm x 299 mm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
44.6 kg
Other Dimensions
Outdoor Gross Weight: 47 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
3.99 W/W
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
2350 W