Alienware 15 (2026, AMD) is a Windows 11 Home laptop with a 15.30-inch display that has a resolution of 3000x2000 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 32GB of RAM. The Alienware 15 (2026, AMD) packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5060. Connectivity options include Bluetooth, Ethernet and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port ports.
| Brand | Alienware |
| Model | 15 (2026, AMD) |
| Release date | 14th May 2026 |
| Launched in India | No |
| Model Number | DA15265 |
| Dimensions (mm) | 250.30 x 349.50 x 20.70 |
| Weight (kg) | 2.25 |
| Colours | Nova Black |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 54Wh or 70Wh |
| Size | 15.30-inch |
| Resolution | 3000x2000 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Processor | AMD Ryzen 5 220 |
| RAM | 32GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Graphic Memory | 8GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR7 |
| SSD | 1TB |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet | RJ45 |
| Web Camera | 720p |
| Pointer Device | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
Alienware 15 (2026, AMD)
Forza Horizon 6 Launch: Release Timings, Price, Ratings and Everything You Need to Know
Moto G37 Power, Moto G37 India Launch Date Announced, Key Features Revealed