| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTC27B23EI, Sevian Blue) | ₹ 37,899 |
Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTC27B23EI) price in India starts from ₹ 37,899. The lowest price of Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTC27B23EI) is ₹ 37,899 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTC27B23EI) |
| Price in India | ₹37,899 |
| Model Name | CTC27B23EI |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | VarioInverter |
| Capacity | 263 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 61.45 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year on Product. |
Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTC27B23EI)
₹37,899
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM