| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 358 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC35S03DI, Sparkly Steel) | ₹ 54,996 |
Bosch 358 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC35S03DI) price in India starts from ₹ 54,996. The lowest price of Bosch 358 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC35S03DI) is ₹ 54,996 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 358 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC35S03DI) |
| Price in India | ₹54,996 |
| Model Name | CTC35S03DI |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Vario Inverter Compressor |
| Capacity | 358 L |
| Colours | Sparkly Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 175.00 x 67.00 x 0.00 |
| Depth | 68 cm |
| Weight | 70.2 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
Bosch 358 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC35S03DI)
₹54,996
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM