Dell 16 Plus (AMD, 2025) is a laptop with a 16.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. it comes with 16GB of RAM. The Dell 16 Plus (AMD, 2025) packs 512GB of SSD storage.
Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
As of 1st April 2026, Dell 16 Plus (AMD, 2025) price in India starts at Rs. 76,400.
| Brand | Dell |
| Model | 16 Plus (AMD, 2025) |
| Price in India | ₹76,400 |
| Release date | 18th July 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Model Number | DB16255 |
| Model Name | Dell 16 Plus (AMD) |
| Dimensions (mm) | 226.15 x 314.00 x 16.95 |
| Weight (kg) | 1.52 |
| Colours | Ice Blue |
| Battery Capacity (WHR) | 64Wh |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| RAM | 16GB |
| SSD | 512GB |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Dell 16 Plus (AMD, 2025)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM