Vivo S60 has been launched in China, the smartphone maker announced on Friday. The handset was unveiled during the tech firm’s May 2026 event, which also witnessed the launch of the Vivo TWS 5e. The handset is powered by an octa core Snapdragon 8s Gen 3 chipset from Qualcomm. The phone will go on sale in China via the company’s online store in Early Summer Green, ...
Vivo S60 mobile was launched on 29th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.59-inch touchscreen display offering a resolution of 1260x2750 pixels (1.5K) at a pixel density of 459 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 19.5:9. Vivo S60 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor. It comes with 12GB of RAM. The Vivo S60 runs Android 16 and is powered by a 7200mAh non-removable battery. The Vivo S60 supports 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo S60 on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.75) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 50-megapixel (f/2.65) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
The Vivo S60 runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Vivo S60 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Vivo S60 measures 157.52 x 74.33 x 7.92mm (height x width x thickness) and weighs 207.00 grams. It was launched in Early Summer Green, Midsummer Night's Dream, and and Sea of Stars colours. It features an IP69 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Vivo S60 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The Vivo S60 supports face unlock.
| Brand | Vivo |
| Model | S60 |
| Release date | 29th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 157.52 x 74.33 x 7.92 |
| Weight (g) | 207.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 7200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Early Summer Green, Midsummer Night's Dream, and Sea of Stars |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.59 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2750 pixels |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 459 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.75) + 8-megapixel (f/2.2) + 50-megapixel (f/2.65) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo S60
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch