| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 183 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (RD 194A, Steel Wine) | ₹ 10,990 |
Godrej 183 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (RD 194A) price in India starts from ₹ 10,990. The lowest price of Godrej 183 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (RD 194A) is ₹ 10,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 183 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (RD 194A) |
| Price in India | ₹10,990 |
| Model Name | RD 194A |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Fixed Speed Compressor |
| Capacity | 183 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 126.00 x 57.50 x 0.00 |
| Depth | 62.6 cm |
| Weight | 35 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Compressor. |
Godrej 183 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerators (RD 194A)
₹10,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM