| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD 225E 53 TAI, Steel Rush) | ₹ 16,990 |
Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD 225E 53 TAI) price in India starts from ₹ 16,990. The lowest price of Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD 225E 53 TAI) is ₹ 16,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD 225E 53 TAI) |
| Price in India | ₹16,990 |
| Model Name | RD 225E 53 TAI |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 210 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 134.20 x 57.70 x 0.00 |
| Depth | 66.7 cm |
| Weight | 40 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor. |
Godrej 210 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerators (RD 225E 53 TAI)
₹16,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM