| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 65 L Desert Air Cooler (Vectra, White) | ₹ 18,999 |
Hindware 65 L Desert Air Cooler (Vectra) price in India starts from ₹ 18,999. The lowest price of Hindware 65 L Desert Air Cooler (Vectra) is ₹ 18,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 65 L Desert Air Cooler (Vectra) |
| Price in India | ₹18,999 |
| Model Name | Vectra |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 65 L |
| Air Delivery | 3240 cfm |
| Air Throw Distance | 59.0551 ft |
| Motor Speed | 1380 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Thermoplastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Other Body and Design Features | Sturdy Design |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 44.7 cm x 118 cm x 63.9 cm |
| Weight | 13 kg |
Hindware 65 L Desert Air Cooler (Vectra)
₹18,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM