Honor Win H7 Gaming Laptop is a Windows 11 Home laptop with a 16.00-inch display that has a resolution of 2560x1600 pixels. It is powered by a Core i7 processor and it comes with 16GB of RAM. The Honor Win H7 Gaming Laptop packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce RTX 5060. Connectivity options include Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack, RJ45 (LAN) ports.
| Brand | Honor |
| Model | Win H7 Gaming Laptop |
| Release date | 23rd April 2026 |
| Launched in India | No |
| Series | Honor Win |
| Dimensions (mm) | 356.60 x 254.32 x 25.80 |
| Weight (kg) | 2.27 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 80 |
| Size | 16.00-inch |
| Resolution | 2560x1600 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Processor | Intel Core i7 14650HX |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Graphic Memory | 8GB |
| SSD | 512GB |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Web Camera | 1 megapixel |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
Honor Win H7 Gaming Laptop
Samsung Launches Certified Re-Newed Programme in India; Offers Refurbished Galaxy S25, Galaxy A56 Models
Samsung Galaxy S25 Series Gets One UI 8.5 Update Globally, Including India
Aliens: Fireteam Elite 2 Announced for PC and Consoles, Will Launch This Summer