| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KWE183, Burgundy Red) | ₹ 11,990 |
Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KWE183) price in India starts from ₹ 11,990. The lowest price of Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KWE183) is ₹ 11,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Kelvinator |
| Model | 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KWE183) |
| Price in India | ₹11,990 |
| Model Name | KWE183 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 170 L |
| Colours | Burgundy Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1092.00 x 530.00 x 0.00 |
| Depth | 622 mm |
| Weight | 25.00 kg |
| Air Flow Type | Natural Convection |
| Temperature Control | Manual Knob |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 330 Kwh |
| Power Requirement | 220 V, 50 Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Energy Efficient |
| Shelf Material | Wired Shelves |
| Door Finish | Painted |
| Handle type | Integrated Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Natural Convection |
| Other Features | Silver Handle, HIPS Accessories |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 5 Years on the Compressor |
Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KWE183)
₹11,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM