| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 55 Inches Ultra HD (4K) OLED Smart TV (55LX1QPSA, Black) | ₹ 165,490 |
LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) Smart TV (55LX1QPSA) price in India starts from ₹ 165,490. The lowest price of LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) Smart TV (55LX1QPSA) is ₹ 165,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) Smart TV (55LX1QPSA) |
| Price in India | ₹165,490 |
| Model Name | 55LX1QPSA |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | OLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1225 mm x 1257 mm x 495 mm |
| Weight (without stand) | 22.9 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Power Consumption | 0.5 |
| Speaker Output RMS | 80 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
LG 55 Inch OLED Ultra HD (4K) Smart TV (55LX1QPSA)
₹165,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM