| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHP1209Z7P, Platinum) | ₹ 39,990 |
LG 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHP1209Z7P) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of LG 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHP1209Z7P) is ₹ 39,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHP1209Z7P) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | FHP1209Z7P |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Platinum |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 47.5 cm |
| Weight | 59 kg |
| Outer Body Material | Steel |
| Wash Program Types | 14 - Cotton, Cotton+, TurboWash 59, Mixed Fabric, Easy Care, Silent Wash, Allergy Care, Delicate, Hand/Wool, Sports Wear, Speed 14, Duvet, Tub Clean, Download Cycle |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Child Lock | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive on Product & 10 Years on Motor |
LG 9 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (FHP1209Z7P)
₹39,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM