| Product Name | Price in India |
|---|---|
| TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K, Black) | ₹ 54,990 |
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) price in India starts from ₹ 54,990. The lowest price of TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) is ₹ 54,990 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | TCL |
| Model | 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) |
| Price in India | ₹54,990 |
| Model Name | 55C6K |
| Display Size | 55 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Series | C6K |
| Launch Year | 2025 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm |
| Weight (without stand) | 12.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm |
| Weight (with stand) | 12.4 kg |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 1 |
| Processor | 64-bit Quad Core Processor |
| RAM | 3GB |
| Storage Capacity | 32GB |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes |
| Operating System Present | Google TV |
| Power Consumption | 220 |
| Surround Sound | Dolby Audio |
| Speaker Output RMS | 40 |
| View Angle | 178 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 144 |
| Battery Type | AAA |
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
₹54,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications