| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DBBEX/XXXG, Belus Blue) | ₹ 21,780 |
Voltas 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DBBEX/XXXG) price in India starts from ₹ 21,780. The lowest price of Voltas 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DBBEX/XXXG) is ₹ 21,780 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DBBEX/XXXG) |
| Price in India | ₹21,780 |
| Model Name | RDC215DBBEX/XXXG |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Colours | Belus Blue |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 123.00 x 54.50 x 0.00 |
| Depth | 64.6 cm |
| Weight | 35 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | Arc |
| Gasket Type | Anti Fungal Gasket, Compression Gasket |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Features | Fresh Box, Safe Box, FlexLift |
| Warranty Summary | 10 Years International Warranty |
Voltas 195 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (RDC215DBBEX/XXXG)
₹21,780
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM