| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX, Kassia Purple) | ₹ 14,989 |
Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) price in India starts from ₹ 14,989. The lowest price of Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) is ₹ 14,989 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) |
| Price in India | ₹14,989 |
| Model Name | RDC205EKPRX |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Linear Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Kassia Purple |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.80 x 54.50 x 0.00 |
| Depth | 59.4 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Energy Saving |
| Handle type | Flush Handle |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty on Product and 8 Years on Compressor |
Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX)
₹14,989
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications