| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (NDT20733FTAUC, Sapphire Peony) | ₹ 17,990 |
Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (NDT20733FTAUC) price in India starts from ₹ 17,990. The lowest price of Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (NDT20733FTAUC) is ₹ 17,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (NDT20733FTAUC) |
| Price in India | ₹17,990 |
| Model Name | NDT20733FTAUC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Non Inverter Compressor |
| Capacity | 207 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 144.80 x 54.30 x 0.00 |
| Depth | 65.6 cm |
| Weight | 39.6 kg |
| Power Consumption | 171 W |
| Power Requirement | AC 130 - 300 V |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | High Gloss |
| Removable Gasket | Yes |
| Technology Used | Insulated Capillary Technology |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Whirlpool |
Whirlpool 207 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (NDT20733FTAUC)
₹17,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM