Intex 40 Inch LED Full HD TV (LED 4018 FHD) vs Sharp 40 Inch LED Full HD TV (LC 40LE185M)
Intex 40 Inch LED Full HD TV (LED-4018 FHD)
vs
Sharp 40 Inch LED Full HD TV (LC-40LE185M)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
980 mm x 621 mm x 59 mm
Smart TV
No
general
Brand
Intex
Sharp
Model
40 Inch LED Full HD TV (LED-4018 FHD)
40 Inch LED Full HD TV (LC-40LE185M)
Model Name
LED-4018 FHD
LC-40LE185M
Display Size
40 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Curve TV
No
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
Smart TV
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Yes
Component In (RGB Cable)
1
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
980 mm x 621 mm x 59 mm
Weight (without stand)
13.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
980 mm x 665 mm x 256 mm
Weight (with stand)
15.5 kg
audio features
Number of Speakers
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
119 W, 1 W (Standby)