Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
vs
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Condenser Coil
Copper
general
Brand
Samsung
LG
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model Name
AC AR50F12D0XH
JS-Q12NPXA
Type
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
3500 W
3450 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
Remote Control
Yes
Condenser Coil
Copper
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
Outdoor Unit Weight
21 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 40dB, Low - 21dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz