Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH)
vs
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
5 Star
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Samsung
LG
Model
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F12D1ZH)
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model Name
AR50F12D1ZH
JS-Q12NPXA
Star Rating
5 Star
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
3500 W
3450 W
Rotary
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Quiet Mode
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
Outdoor W x H x D
71 cm x 54 cm x 22 cm
Outdoor Unit Weight
22.4 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
110 sq ft
Turbo Mode
ISEER
5.15 W/W
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Operating Current
3.9 A
body and design features
Condenser Fin Type
Anti-corrosion Fin
Stepped Louvers
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction