Metz 55 inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A) vs Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
Metz 55-inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A)
vs
Samsung 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
49.00-inch
Screen Type
OLED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
general
Brand
Metz
Samsung
Model
55-inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49NU8000)
Release date
September 3, 2019
Model Name
M55S9A
49NU8000
Display Size
55 inch
49 inch
Screen Type
OLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2019
Color
Black
Series
Series 8
smart tv features
Number of Cores
quad-core
quad-core
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android TV 8.0
Operating System
Android
Tizen
Processor
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Analog Audio Input
audio features
Speaker Output RMS
20W
40 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.1CH
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1091.6 mm x 634.6 mm x 54.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
1091.6 mm x 711 mm x 299.7 mm
power features
Power Consumption
130 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
video features
Contrast Ratio
Contrast Enhancer Static
Refresh Rate (Hz)
100
Related Comparisons
Metz 55-inch OLED 4K Smart Android TV (M55S9A) vs Metz 55-inch LED 4K Smart Android TV (M55G2)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Metz M55S9A OLED Android TV Launched in India, Priced at Rs. 99,999
Advertisement
TRENDING
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
CMF Watch 3 Pro Review: Is It Worth the Price?
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
Samsung Galaxy Unpacked Event Date Tipped; Smart Glasses Could Be Unveiled
Vivo Y60 Debuts With a 6,500mAh Battery, 13-Megapixel Camera: See Price
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices