| Model | QLED TV 4K 55-inch (L55M6) | 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800D) | ||
| Release date | December 16, 2020 | - | ||
| Model Name | L55M6-EQG | KDL-43W800D | ||
| Display Size | 55 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD | ||
| 3D | No | - | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | Mi TV Q1 | Bravia | ||
| Launch Year | 2020 | 2016 | ||
| Color | - | Black | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | MediaTek MTK9611 (Cortex A55) | - | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MP2 | - | ||
| RAM | 2GB | - | ||
| Storage Capacity | 32GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | Yes | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | Yes | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | Yes | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 4 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Wi-Fi Type | - | Built-in Wi-Fi | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| Audio Out | - | 1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 (Bottom) | ||
| Component In (RGB Cable) | - | Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Rear / Hybrid | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 6 | 2 | ||
| Speaker Type | 4 full range drivers, 2 tweeters | Bass Reflex Speaker, Full Range | ||
| Speaker Output RMS | 30W | 10 W x 2 | ||
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, DTS-HD | - | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Battery Type | AAA | AAA | ||
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| RF Capable | - | Yes | ||
| video features | ||||
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:09 | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - | ||
| HDR Support | HDR10,HDR10+,Dolby Vision,HLG | - | ||
| Picture Engine | - | X - Reality Pro | ||
| Picture in Picture (PIP) | - | Yes | ||
| View Angle | - | 178 Degree | ||
| dimensions | ||||
| Stand Material | Metal | - | ||
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 962 mm x 565 mm x 59 mm | ||
| Weight (without stand) | - | 10.9 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 962 mm x 602 mm x 179 mm | ||
| Weight (with stand) | - | 11.9 kg | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 82 W, 0.5 W (Standby) | ||