OnePlus TV 50 Y1S Pro vs Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV 40R352F)
OnePlus TV 50 Y1S Pro
vs
Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
OnePlus TV 50 Y1S Pro
key specs
Display
50.00-inch
40.00-inch
Dimensions
111 x 8.6 x 64.5 cm
944 mm x 566 mm x 40 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Linux
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
general
Brand
OnePlus
Sony
Model
TV 50 Y1S Pro
40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Release date
July 4, 2022
Model Name
50 Y1S Pro
KLV-40R352F
Display Size
50 inch
40 inch
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
Y Series
Launch Year
2022
Screen Type
LED
Color
Black
3D
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
111 x 8.6 x 64.5 cm
944 mm x 566 mm x 40 mm
Weight (without stand)
9.2 kg
6.5 Kg
Width x Height x Depth (with stand)
111 x 24.6 x 70.2 cm
944 mm x 623 mm x 268 mm
Weight (with stand)
9.3 kg
6.9 Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11 a/b/g/n
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Component In (RGB Cable)
1 (Rear Hybrid)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Full-Range
Sound Technology
Dolby Audio
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
24
10 W
Supported Audio Formats
DolbyAト Digital
power features
Power Consumption
140W
51 W, 0.5 W (Standby)
video features
Picture Engine
Gamma Engine
X-Reality
HDR Support
HDR10,HDR10+,HLG
Picture in Picture (PIP)
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
100
remote control features
Voice Remote
Touch Remote
smart tv features
RAM
2GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 10
Operating System
Android
Linux
App Store Type
Google Play
Related Comparisons
OnePlus TV 55 Y1S Pro (55UD2A00) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Infinix 50-Inch X3 LED Smart TV vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Infinix 55-Inch Zero QLED Smart TV vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Vu GloLED 55-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (55GloLED) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Vu GloLED 50-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (50GloLED) vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 43-Inch vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Xiaomi Smart TV X 50-Inch vs OnePlus TV 50 Y1S Pro
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
OnePlus TV 50 Y1S Pro With 4K Viewing, Dolby Audio Launched in India
Advertisement
TRENDING
iQOO Z11 India Launch Timeline, Price Leaked; Could Feature This Chipset
Spotify Premium Prices Revised in India, Lite Plan Vanishes
This Redmi Turbo Series Phone Will Launch in India Soon
Realme Buds Air 8 Pro, Watch S5 to Launch in India on This Date
These Samsung Foldables Could Be the First Phones With Gemini Intelligence
Huawei MatePad Pro Max Launched Globally With Slim Design, 4.7mm Build