Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) vs Panasonic 1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
vs
Panasonic 1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
2 Star
Type
Inverter Split
Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Condenser Coil
Aluminium
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
1 Ton 2 Star Split AC (UC12RKY2)
Model Name
AC AR50F12D0XH
UC12RKY2
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
3 Star
2 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
3500 W
Compressor
Variable Speed
Dehumidification
Yes
Remote Control
Yes
Condenser Coil
Aluminium
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
Outdoor Unit Weight
21 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 40dB, Low - 21dB
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz