Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H) vs Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
vs
Panasonic 1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
87 cm x 29 cm x 20.4 cm
Power Consumption
990 W
Samsung
Panasonic
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F18D13H)
1 Ton 5 Star Split AC (KC12RKY1)
Model Name
AC AR50F18D13H
KC12RKY1
Capacity
1.5 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2024
Cooling Capacity
4400 W
3520 W
Remote Control
Cooling and Heating
No
Operating Modes
Powerful Mode, Automatic Operation Mode Cooling, Soft Dry Operation Mode
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
87 cm x 29 cm x 20.4 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
9 kg
Outdoor Unit Weight
21.85 kg
35 kg
Outdoor W x H x D
88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 26dB
High - 42 dB, Low - 31 dB
Panel Display
Indoor Temperature Indicator
ISEER
3.55 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
990 W
Operating Current
4.4 A
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
No
Air Flow Direction
2 Way Direction