Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH) vs Panasonic 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
Panasonic 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
2 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Power Consumption
2015 W
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3)
Model Name
AR50F24D1XH
UC24RKY3
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
6450 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Refrigerant
R-32
Dehumidification
Yes
No
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
107 cm x 29 cm x 22 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
12 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
46 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
3.2 W/W
Indoor Noise Level
High - 50 dB, Low - 42 dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V
Power Consumption
2015 W
Operating Current
8.9 A
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
Air Flow Direction
2 Way Direction