Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
vs
Panasonic 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
1102 mm x 644 mm x 77 mm
OS
Tizen
Resolution Standard
4K
Smart TV
Yes
general
Brand
Samsung
Panasonic
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (TH-49EX600D)
Model Name
UA55CU8000KLXL
TH-49EX600D
Display Size
55 inch
49 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Resolution Standard
4K
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
1102 mm x 644 mm x 77 mm
Weight (without stand)
14.7 kg
13 kg
Weight (with stand)
15 kg
14 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 699 mm x 351 mm
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Built In Wi-Fi
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20
20 W
smart tv features
Processor
Crystal Processor 4K
RAM
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Screen Mirroring
video features
Refresh Rate (Hz)
50
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)