| Model | Neo QLED Ultra-HD Smart TV (55QN90A) | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UJ632T) | ||
| Model Name | QA55QN90AAKLXL | 65UJ632T | ||
| Display Size | 55 inch | 65 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K | ||
| 3D | No | No | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | Neo QLED 4K | - | ||
| Launch Year | 2021 | 2017 | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 10 | - | ||
| Speaker Type | 4.4.2 | - | ||
| Speaker Output RMS | 60W | 20 W | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | ||
| Surround Sound | - | Ultra Surround | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 235 x 1227 x 768 mm | 977 mm x 575 mm x 80.8 mm | ||
| Weight (without stand) | 22kg | 8.3 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 977 mm x 615 mm x 187 mm | ||
| Weight (with stand) | - | Weight In Carton: 10.5 kg, Minimum Depth Without Stand: 71.7 mm | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | 3 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Wi-Fi Type | up to 5GHz | WiFi Direct | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| Digital Audio Output | Yes | - | ||
| Built In Wi-Fi | - | Yes | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 | ||
| Component In (RGB Cable) | - | Component In Y,Pb,Pr Plus Audio: 1 Composite/Component Common | ||
| smart tv features | ||||
| Processor | Neo Quantum Processor 4K | - | ||
| RAM | 2.5GB | - | ||
| Storage Capacity | 8GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Tizen | - | ||
| Operating System | Tizen | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Samsung App Store | - | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | Yes | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| Battery Type | Built-In | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| RF Capable | - | Yes | ||
| video features | ||||
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:09 | ||
| Refresh Rate (Hz) | 120 | 60 | ||
| HDR Support | HDR10+ | - | ||
| Picture Engine | - | True 4K Engine | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 90 W, 0.3 W (Standby) | ||