Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 55X7002E) vs LG 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
vs
LG 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
1232 mm x 709 mm x 62.5 mm
OS
Android
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
general
Brand
Sony
LG
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55SK8500PTA)
Model Name
KD-55X7002E
55SK8500PTA
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
X7002F
Launch Year
2018
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
1232 mm x 709 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
16.2 kg
17.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm
1233 mm x 778 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
17.4 kg
18.7 kg
Stand Type
Table Top
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 Side
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
172 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W (Standby)