Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 55X7002E) vs TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
vs
TCL 55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
OS
Android
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Ultra-HD
general
Brand
Sony
TCL
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
55 Inch LED Ultra HD TV (55P6US)
Model Name
KD-55X7002E
55P6US
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
X7002F
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Ultra-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
Weight (without stand)
16.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm
142.8 cm x 16.5 cm x 87 cm
Weight (with stand)
17.4 kg
Stand Type
Table Top
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 Side
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Speaker Output RMS
20 W
16 W
power features
Power Consumption
172 W, 0.5 W (Standby)
130 W, 0.3 W (Standby)