  • Sony Bravia X75K 65 inch Smart Android LED TV (KD 65X75K) vs MarQ by Flipkart 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHD)
Compare Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
Compare MarQ by Flipkart 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHD)
key specs
Display65.00-inch65.00-inch
Screen TypeLEDLED
Resolution StandardUltra-HD4K
OSAndroidAndroid
Smart TVYesYes
Dimensions-1454.7mm x 837.1mm x 104.4mm
general
BrandSonyMarQ by Flipkart
ModelBravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SAUHD)
Release dateMay 2, 2022-
Model NameKD-65X75K65SAUHD
Display Size65 inch65 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackGrey
Resolution (pixels)3840x21603840x2160
Resolution StandardUltra-HD4K
3DNoNo
Smart TVYesYes
Curve TVNoNo
SeriesBravia X75K-
Launch Year20222018
Power Consumption Standby (W)0.5-
connectivity features
No of HDMI Port33
No of USB Port22
Built In Wi-FiYesYes
Wi-Fi SupportedYes-
Wi-Fi Bands Supported2.4GHz,5GHz-
Ethernet (RJ45)Yes1
Headphone JackYes-
Audio OutYes-
RF Connectivity InputYes-
Composite In (Audio Video Cable)Yes-
Wi-Fi Type-2.4 GHz&5GHz | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
NFC Support-No
PC Audio In-No
PC D-sub-No
Digital Audio Output-Yes
Analog Audio Input-Yes
audio features
Number of Speakers22
Speaker TypeOpen Baffle SpeakerBox Speaker
Sound TechnologyDolby AudioDolby Digital with Tru-Surround Sound
Speaker Output RMS20W20W
Surround Sound-Yes
Supported Audio Formats-MP3, WMA, M4A, AAC, MP2, PCM, MPEG
smart tv features
ProcessorX1Quad Core
Storage Capacity16GB16GB
Supported App - YoutubeYesYes
Supported App - NetflixYesNo
Supported App - HotstarYesYes
Supported App - Amazon Prime VideoYes-
Operating System PresentGoogle TV-
Operating SystemAndroidAndroid
Screen MirroringYesYes
App Store TypeGoogle Play StoreGoogle Play
Number of Cores-quad-core
RAM-2.5GB
remote control features
Smart RemoteYesYes
Voice RemoteYes-
Touch Remote-No
RF Capable-No
Battery Type-AAA
video features
Refresh Rate (Hz)5060
HDR SupportHDR10,HLG-
Brightness-550 nits
Contrast Ratio-1200:01:00 (Static)
Picture in Picture (PIP)-No
View Angle-176 Degree
Digital Noise Filter-Yes
Aspect Ratio-16:09
Supported Video Formats-MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, RM, RMVB
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)-1454.7mm x 837.1mm x 104.4mm
Weight (without stand)-21.5kg
Width x Height x Depth (with stand)-1454.7mm x 892.4mm x 281.7mm
Weight (with stand)-22kg
Stand Type-Wall Mount and Desktop Stand
power features
Power Consumption-230 W, 0.5 W (Standby