Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH) vs Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MYE)
Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
vs
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MYE)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94.5 cm x 21 cm x 30 cm
Condenser Coil
Aluminium
Power Consumption
1438 W
general
Brand
Samsung
Voltas
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
1.5 Ton 3 Star Split AC (183 MYE)
Model Name
AC AR50F12D0XH
183 MYE
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1 Ton
1.5 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
3500 W
5050 W
Compressor
Variable Speed
High EER Rotary
Dehumidification
Yes
Yes
Remote Control
Cooling and Heating
No
Refrigerant
R-22
Operating Modes
Swing Mode
Condenser Coil
Aluminium
dimensions
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94.5 cm x 21 cm x 30 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
12 kg
Outdoor Unit Weight
21 kg
34.5 kg
Outdoor W x H x D
84 cm x 54 cm x 30 cm
performance features
Indoor Noise Level
High - 40dB, Low - 21dB
High - 44 dB, Low - 37 dB
Panel Display
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
ISEER
4 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1438 W
Operating Current
6.35 A