| Model | Smart TV X 50-Inch | 50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077) | ||
| Release date | August 30, 2022 | March 1, 2020 | ||
| Display Size | 50 inch | 50 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Color | Black | - | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | - | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | 4K | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Series | Smart TV X Series | CA series | ||
| Launch Year | 2022 | 2020 | ||
| Model Name | - | 50CA7077 | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | No | ||
| audio features | ||||
| Number of Drivers | 2 | - | ||
| Sound Technology | Dolby Audio , DTS-HD and DTS Virtual: X | - | ||
| Speaker Output RMS | 30 | 30W | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | quad-core | ||
| Processor | Cortex A55 | - | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MC1 | Mali 450 | ||
| RAM | 2GB | 1.75GB | ||
| Storage Capacity | 8GB | 8GB | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | Yes | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | Yes | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | Android TV 9 Pie | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 3 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Wi-Fi Type | 802.11 a/b/g/n/ac | - | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | - | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 130W | - | ||