| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2103PKO P, Black Opal) | ₹ 16,450 |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2103PKO P) price in India starts from ₹ 16,450. The lowest price of Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2103PKO P) is ₹ 16,450 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2103PKO P) |
| Price in India | ₹16,450 |
| Model Name | HRD 2103PKO P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Black Opal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 131.30 x 54.10 x 0.00 |
| Depth | 62.8 cm |
| Weight | 38 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 172 W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Operation, One Hour Icing Technology |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Steel |
| Handle type | External |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | No |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | One Hour Icing Technology, Stabilizer Free Operation |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2103PKO P)
₹16,450
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM