Haier 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1953BRO) price in India starts from ₹ 13,024. The lowest price of Haier 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1953BRO) is ₹ 13,024 at Amazon on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD-1953BRO) |
| Price in India | ₹13,024 |
| Model Name | HRD-1953BRO |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Donper |
| Capacity | 195 L |
| Colours | Red Ornate |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1218.00 x 530.00 x 0.00 |
| Depth | 628 mm |
| Weight | 39.00 kg |
| Air Flow Type | Normal |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | No |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 151 W |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PCM |
| Gasket Type | Anti Bacterial |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | No |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 years on Compressor from Haier |