| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 195 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (HRD-1955CBS-E, Brushline Silver) | ₹ 16,999 |
Haier 195 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (HRD-1955CBS-E) price in India starts from ₹ 16,999. The lowest price of Haier 195 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (HRD-1955CBS-E) is ₹ 16,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (HRD-1955CBS-E) |
| Price in India | ₹16,999 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 5 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Builtin Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1218.00 x 530.00 x 0.00 |
| Depth | 628 mm |
| Weight | 35.00 kg |
| Model Name | HRD-1955CBS-E |
| Air Flow Type | |
| Temperature Control | Manual Knob |
| Express Freezing | |
| Moisture Control | |
| Convertible Refrigerator |
| Power Consumption | |
| Power Requirement | AC 135 - 290 V |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features |
| Shelf Material | |
| Door Finish | |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | ABT |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | |
| Flexible Rack | No |
| Technology Used | |
| Other Features |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor from Haier |
Haier 195 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (HRD-1955CBS-E)
₹16,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM