| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2353PRO P, Red Opal) | ₹ 18,990 |
Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2353PRO P) price in India starts from ₹ 18,990. The lowest price of Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2353PRO P) is ₹ 18,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2353PRO P) |
| Price in India | ₹18,990 |
| Model Name | HRD 2353PRO P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Red Opal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 155.00 x 68.00 x 0.00 |
| Depth | 56.8 cm |
| Weight | 44 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Bar Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cool Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on the Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2353PRO P)
₹18,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM