| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 240 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRF 2902, Red Rose) | ₹ 24,900 |
Haier 240 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRF 2902) price in India starts from ₹ 24,900. The lowest price of Haier 240 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRF 2902) is ₹ 24,900 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 240 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRF 2902) |
| Price in India | ₹24,900 |
| Model Name | HRF 2902 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Colours | Red Rose |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 54.80 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 45 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on the Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 240 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HRF 2902)
₹24,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM