| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 240 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (HEF 253GB P, GE Black) | ₹ 23,790 |
Haier 240 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (HEF 253GB P) price in India starts from ₹ 23,790. The lowest price of Haier 240 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (HEF 253GB P) is ₹ 23,790 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 240 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (HEF 253GB P) |
| Price in India | ₹23,790 |
| Release date | 6th September 2023 |
| Model Name | HEF 253GB P |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 240 L |
| Colours | GE Black |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 54.80 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 53 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 235 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | No |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | No |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Twin Inverter Technology |
| Other Features | 5 in 1 Convertible Mode, Twin Energy Saving Mode, Connects Home Inverter, Turbo Icing |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 240 L Frost Free Double Door Top Mount 3 Star Refrigerator (HEF 253GB P)
₹23,790
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM