| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HEB 452SG P, Silver) | ₹ 78,490 |
Haier 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HEB 452SG P) price in India starts from ₹ 78,490. The lowest price of Haier 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HEB 452SG P) is ₹ 78,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HEB 452SG P) |
| Price in India | ₹78,490 |
| Door Type | Double Door |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 445 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 177.50 x 69.60 x 0.00 |
| Depth | 70.3 cm |
| Weight | 93 Kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Internal Micom |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 218W |
| Power Requirement | AC 220 - 240V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor and Motor |
Haier 445 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (HEB 452SG P)
₹78,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM