| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 6.2 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-FE, White & Grey) | ₹ 12,690 |
Haier 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-FE) price in India starts from ₹ 12,690. The lowest price of Haier 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-FE) is ₹ 12,690 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-FE) |
| Price in India | ₹12,690 |
| Model Name | HWM62-FE |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Brown |
| Shade | Brown, Grey |
| Dimensions (mm) | 930.00 x 520.00 x 0.00 |
| Depth | 540 |
| Weight | 28 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Wash Program Types | 8 - Wash, Rinse, Spin, Tub Dry, Ariel Cycle, Soak, Delicate, Quick |
| Washing Capacity | 6.2 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 800 rpm |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | Yes |
| Hot Wash | No |
| Pre-wash Soak | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | AC 220 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Backup | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | No |
| Preset Timer | No |
| Wheel Support | No |
| Shock Proof | Yes |
| Wrinkle Prevention | No |
| Transparent Window Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor from Haier |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty, This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter, Steel Cabinet |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Haier 6.2 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (HWM62-FE)
₹12,690