| Brand | Hitachi |
| Model | 586 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerator (RW660FPND3X) |
| Model Name | RW660FPND3X |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 586 L |
| Colours | Glass Black |
| Number of Doors | 4 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Dimensions (mm) | 1835.00 x 855.00 x 0.00 |
| Depth | 727 mm |
| Weight | 110.00 kg |
| Air Flow Type | Front Air Flow |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Cool Power Display, Works Without Stabilizer: 130 V - 300 V, Power Cool Pocket |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Gasket Type | Moldproof Door Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Other Features | LED Control Panel, Nano Titanium, CFC Free, Selectable Mode Compartment, Electronic Control, Freezer: Tempered Glass Shelf, Dual Fan Cooling System, Big, Moisture-guard Vegetable Compartment, Eco Thermo Sensor, Water Tank, Inverter Control, HFC Free |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 10 years on Compressor from Hitachi |
Hitachi 586 L Frost Free Side by Side 3 Star Refrigerator (RW660FPND3X)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM