HP 15-120tx is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i3 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-120tx packs 1TB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R5 M330. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with Multi Card Slot, Lock Slot, RJ45 (LAN), RJ11 ports.
As of 1st April 2026, HP 15-120tx price in India starts at Rs. 34,949.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-AC120TX Laptop (DOS, 4GB RAM, 1000GB HDD, Intel Core i3, Turbo Silver, 15.6 inch) | ₹ 34,949 |
HP 15-120tx price in India starts from ₹ 34,949. The lowest price of HP 15-120tx is ₹ 34,949 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-120tx |
| Price in India | ₹34,949 |
| Model Number | 15-120tx |
| Dimensions (mm) | 384.50 x 254.50 x 24.10 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver Color With Diamond & Cross Brush Pattern |
| Operating system | DOS |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4.5 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Cache | 3MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R5 M330 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 1TB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Disk Drive | CD/DVD Writer |
| Read/Write Speed | 8x |
| Multi Card Slot | 3 in 1 card Reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| RJ45 (LAN) | Yes |
| RJ11 | Yes |
HP 15-120tx
₹34,949
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM