HP 15-ac040tu is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Pentium Dual Core processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-ac040tu packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Nvidia GeForce MX150. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-ac040tu price in India starts at Rs. 21,490.
| Brand | HP |
| Model | 15-ac040tu |
| Price in India | ₹21,490 |
| Model Number | 15-ac040tu |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.14 |
| Colours | Jack Black Colour With Textured Diamond Pattern |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 41 |
| Battery Cell | 4 |
| Battery Life (up to hours) | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 5th Gen N3825U |
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce MX150 |
| Dedicated Graphic Memory | 2GB |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR5 |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ac040tu
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM