HP 15-AC054TU is a Windows 8 Professional laptop with a 15.60-inch display. It is powered by a Celeron Dual Core processor and it comes with 2GB of RAM. The HP 15-AC054TU packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by Intel Integrated HD Graphics. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-AC054TU price in India starts at Rs. 23,219.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-AC054TU Laptop (Windows 8.1, 2GB RAM, 500GB HDD, Intel Celeron, Jack Black, 15.6 inch) | ₹ 23,219 |
HP 15-AC054TU price in India starts from ₹ 23,219. The lowest price of HP 15-AC054TU is ₹ 23,219 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-AC054TU |
| Price in India | ₹23,219 |
| Model Number | 15-AC054TU |
| Weight (kg) | 2.14 |
| Colours | Black |
| Operating system | Windows 8 Professional |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Celeron Dual Core N3050 |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 2GB |
| RAM Slots | 1 |
| Expandable RAM up to (GB) | 8GB |
| Graphics Processor | Intel Integrated HD Graphics |
| Dedicated Graphics | No |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-AC054TU
₹23,219
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM