HP 15-ba007au is a DOS laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a APU Quad Core E2 processor and it comes with 4GB of RAM. The HP 15-ba007au packs 500GB of HDD storage.
Graphics are powered by AMD Radeon R2. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0), HDMI Port, Multi Card Slot, Lock Slot, Headphone and Mic Combo Jack, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP 15-ba007au price in India starts at Rs. 22,900.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| HP 15-BA007AU Laptop (DOS, 4GB RAM, 500GB HDD, AMD Silver, 15 inch) | ₹ 22,900 |
HP 15-ba007au price in India starts from ₹ 22,900. The lowest price of HP 15-ba007au is ₹ 22,900 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | HP |
| Model | 15-ba007au |
| Price in India | ₹22,900 |
| Model Number | 15-ba007au |
| Dimensions (mm) | 384.30 x 254.60 x 24.30 |
| Weight (kg) | 2.19 |
| Colours | Turbo Silver |
| Operating system | DOS |
| Battery Capacity (WHR) | 45 |
| Battery Cell | 4 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | AMD APU Quad Core E2 6th Gen E2 7110 |
| Base Clock Speed | 1.8 GHz |
| Cache | 2MB |
| RAM | 4GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | AMD Radeon R2 |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth version | 4 |
| Ethernet | 10/100 Base T |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Disk Drive | Super Multi DVD |
| Read/Write Speed | 8x |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| HDMI Port | Standard |
| Multi Card Slot | Multi format card reader |
| Lock Slot | Kensington Lock Port |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP 15-ba007au
₹22,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM